Хочу дитину!

БЛОГ КСЕНІЇ КОШ
«Вірте в дива! І вони траплятимуться!»
У вас буде дитина!

Сперматозоїд: те, чого ви про нього не знали

Коли їх уперше побачили?

Перші сперматозоїди були відкриті й описані голландським ученим Антоні ван Левенгуком у далекому 1677 році. А ось власне термін «сперматозоїд» з’явився тільки на початку XIX століття. Його в науковий обіг увів академік Петербурзької Академії наук, німець за походженням Карл Ернст фон Бер.

Чи є щось найменше?

Сперматозоїд – це найменша клітина людського організму. Він складається з трьох частин – голівки, середньої частини (шийки) і хвоста. Загальна довжина сперматозоїда дорівнює приблизно 0,055 міліметра. У голівці міститься увесь генетичний матеріал чоловіка. А хвіст необхідний клітині, щоб рухатися. Цікаво, що найбільша клітина людського організму – це яйцеклітина.

Розмір не головне!

Хоча стандартні сперматозоїди розміром всього в 0,055 міліметра, пересуваються вони з величезною швидкістю – до 4 мм за хвилину.

Для запліднення сперматозоїди, потрапляючи в жіноче тіло, повинні проникнути через шийку матки в саму матку, дістатися фаллопієвих труб і зустрітися з яйцеклітиною. Це надзвичайно довга і важка подорож.

Висока конкуренція – запорука успіху!

В одній «порції» сім’яної рідини при еякуляції зазвичай десь 200 мільйонів сперматозоїдів. І всі вони «працюють» для запліднення, хоча в яйцеклітину потрапляє всього-на-всього один-єдиний. Висока конкуренція – однозначно запорука успіху!

Дотримуватися швидкості не обов’язково!

Швидкість сперми в момент еякуляції досягає 70-80 км на годину. Природа подбала про те, щоб допомогти сперматозоїдам швидше дістатися цілі!

Довгий шлях до мети

Шлях малесенького «воїна» до яйцеклітини складний і надзвичайно довгий з точки зору розміру самого сперматозоїда. Адже середня довжина маткової труби – десь 15-17 см, а це значить, що кожному сперматозоїду потрібно подолати відстань в 6,5 тисяч кілометрів (якщо все зіставити з розміром людини), яку вони долають приблизно за три дні.

Найсильніші йдуть проти течії?

Тривалість просування спермазоїдів до мети пов’язана з тим, що в основному вони рухаються проти течії – проти струму рідини через спіралеподібне вертіння свого хвоста. І тільки кожному 5-му сперматозоїду вдається йти за течією.

Достатньо пів чайної ложки

Такий обсяг сперми (приблизно 4 мл) «видає» звичайний здоровий чоловік при кожній еякуляції. Однак цього цілком достатньо, щоб відбулося запліднення.

«Сперма» не дорівнює «сперматозоїд»

Сперматозоїди – це лише незначна частина сім’яної рідини, основу якої складають поживні речовини. Саме вони розріджують сперму, коли та проникає всередину жінки, інакше сперматозоїди не змогли би рухатися.

Життя коротке: всього 72 години

Саме стільки часу можуть «прожити» сперматозоїди в жіночому тілі. Зазвичай це триває від 2-х до 3-х днів, хоча одиниці примудряються «гастролювати» й тиждень.

…а в гарячій ванні – всього кілька секунд

Під впливом хімічних речовин або гарячої води (пару) сперматозоїди гинуть протягом декількох секунд. Однак навіть у таких «екстремальних» умовах можна завагітніти, наприклад, під час романтичної ванни з коханим! Вся справа в тому, що сперма потрапляє прямо в жіночі репродуктивні органи, і зовнішнє середовище в цьому випадку не відіграватиме значущої ролі.

Від чого залежить успіх зачаття?

Від «доброзичливості» цервікального слизу жінки, що утворюється в шийці матки і який, до речі, захищає сперму й допомагає їй довше залишатися в жіночому організмі – тобто «дожити» в активному стані до овуляції (виходу яйцеклітини з яєчників). Якщо цервікальний слиз занадто «кислий» за складом, сперматозоїди в ньому швидко гинуть.

«Твердоголові живчики»

У сперматозоїдів, так би мовити, тверді «голови». Вони їм потрібні, щоб впроваджуватися, буквально угвинчуватися в досить тверду оболонку яйцеклітини. Більше того, така свого роду «каска» («акросома») на голівці «живчика» містить особливі речовини, за допомогою яких йому вдається розчинити зовнішню оболонку яйцеклітини і проникнути всередину.

Цілодобово сім днів на тиждень 365 днів на рік

Саме в такому режимі виробляються сперматозоїди у чоловіків. Навіть у чоловіка похилого віку сперматозоїди продовжують вироблятися, хіба що їх рухові здібності погіршуються. Натомість жінка отримує «в придане» обмежену кількість яйцеклітин, яких протягом життя стає все менше і менше.

Чи може мертвий сперматозоїд дати життя?

Так! Звичайно, не традиційним чином, а при екстракорпоральному заплідненні. Для такого запліднення потрібен не весь сперматозоїд – з голівкою і хвостом, а лише ДНК всередині нього.

Одного яєчка достатньо?

Так. Це правда. Навіть одне яєчко чоловіка виробляє стільки сперми, скільки вистачить, щоб зачати дитину. І не одну.

Чому яєчка звисають?

Комфортна температура для життя сперматозоїдів – 30-31 градус, тому яєчка – «будиночки», де живуть сперматозоїди, – виведені назовні.

Якщо чоловік часто схрещує ноги, носить вузьку й тісну білизну, яка піднімає і притискає яєчка високо до тіла, у сперматозоїдів починається «глобальне потепління», що може призвести до їх загибелі.

При заморожуванні сперматозоїди стають «безсмертними»?

Вчені вважають, що при заморожуванні сперматозоїди можуть зберігатися вічно. При температурі -196°C сперматозоїди впадають в анабіоз, і всі їхні життєві функції припиняються.

Сучасні чоловіки все частіше заморожують свою сперму. Одні проходять лікування безпліддя, інші борються з серйозними захворюваннями на зразок раку або інших хвороб, які здатні негативно вплинути на чоловічі репродуктивні функції. А заморожування сперми зберігає шанси на вагітність навіть у разі розвитку безпліддя.

Щодня у чоловіка виробляються мільйони сперматозоїдів

Вони виробляються в тестикулах – яєчках. Протягом деякого часу сперматозоїди діляться і видозмінюються. Потім сім’яна рідина потрапляє в эпідидиміс – придаток яєчка, де завершується процес їх розвитку. Увесь цей процес триває кілька тижнів.

Професія чоловіка і якість його сперми взаємообумовлені!

На процес формування сперми впливають різні чинники, як позитивні, так і негативні. Вкрай негативно на якість і кількість живих, активних сперматозоїдів впливає вживання алкоголю або наркотиків, тютюнопаління, постійний стрес, перегрів яєчок, зайва вага, вплив промислових хімікатів, важких металів, радіації та рентгенівського випромінювання, різні захворювання та інфекції яєчок (гормональний дисбаланс, хромосомні та генетичні порушення тощо).

Якщо пара намагається завагітніти, і чоловік підозрює наявність у себе одного або декількох перерахованих вище факторів, лікар призначає проведення спермограмиhttps://myecobaby.com.ua/spermogramma-ect/. Цей аналіз також проводиться після шести місяців безуспішних спроб завагітніти.

Що покращить якість сперматозоїдів?

Щоб покращити якість сперми, варто підтримувати нормальну вагу тіла, необхідно кинути палити, відмовитися від вживання алкоголю та стероїдних препаратів. Варто правильно харчуватися https://myecobaby.com.ua/%d0%bf%d1%80%d0%be%d0%b4%d1%83%d0%ba%d1%82%d0%b8-%d1%8f%d0%ba%d1%96-%d0%bf%d0%be%d0%ba%d1%80%d0%b0%d1%89%d1%83%d1%8e%d1%82%d1%8c-%d1%8f%d0%ba%d1%96%d1%81%d1%82%d1%8c-%d1%81%d0%bf%d0%b5%d1%80%d0%bc/, вести здоровий спосіб життя, приймати вітаміни, а також тримати яєчка в прохолоді. Сауни, гарячі ванни, тісна білизна і навіть ноутбук на колінах – все це підвищує температуру яєчок і може негативно позначитися на здоров’ї сперми.

Метод перерваного статевого акту не працює!

Метод перерваного статевого акту, коли чоловік виходить з жінки до еякуляції, вкрай ненадійний: ще до сім’явиверження з пеніса виділяється невелика кількість сім’яної рідини. Згідно з дослідженнями, метод перерваного статевого акту може бути ефективним лише на 70 % Це значить, що 30 зі 100 жінок, які використовують цей метод, можуть завагітніти.

Гарна потенція у чоловіка не виключає патологій його сперми

Здоровий сперматозоїд – активний. Він рухається вперед за допомогою хвоста. Однак не всі сперматозоїди у спермі такі. Трапляються з двома головами, чи двома хвостами, а також дефектами шийки. Такі сперматозоїди не здатні до запліднення. Важливе і співвідношення у спермі здорових і патологічних сперматозоїдів.

Таким чином, гарна потенція і гарний секс ще не є запорукою ідеальної сперми. Стан її якості може показати лише спермограмаhttps://implant-ivf.com/ru/services/reproductive-andrology/spermogram/.

#сперматозоїд #сперма #якпокращитисперму #якістьсперми #безпліддя #спермограма #запліднення #яйцеклітина #еякуляція #активнісперматозоїди #кількістьсперми #фертильність #екстракорпоральнезапліднення